Saffron the most expensive in the wold

معرفی 

زعفران گران ترین ادویه جهان، در حاشیه کویر و زمینهای تشنه و خشک جنوب خراسان، همگام با بارش بارانهای پاییزی، گلی از درون خاک سر بر می­ آورد، که زعفرانش نامند. دستان زحمتکش زنان و کودکان دهقان گل ها را چیده و زعفران گرانترین ادویه جهان را چون مروارید از صدف­ های این گل­ های زیبا و ارغوانی رنگ جدا می ­کنند و ایران با قدمت چندین هزار ساله همچنان بزرگترین تولید کننده زعفران و سرچشمه سلطان ادویه هاست. این محصول با عطر و طعم خاص خود فرهنگ  کشورهای جهان را به سیطره خود درآورده و اکنون گران ­ترین غذاها، با عطر و طعم این محصول مزین و معطر می ­شود.

دلیل قیمت بالای زعفران

زعفران گران‌ترین ادویه‌ی جهان و از با ارزش‌ترین محصولات کشاورزی و دارویی و به عنوان طلای سرخ نیز شناخته می‌­شود، که با توجه به فصل آن قیمتش ‏درهر کیلوگرم تا ۴ ‏میلیون تومان افزایش می یابد، بزرگترین دلیل قیمت بالای این ادویه این است که کاشت، داشت و برداشت آن هزاران سال است با دست انجام می­ شود و به همین علت تولید آن را پرهزینه می­ کند. هزاران کلاله زعفران باید توسط دست جمع آوری شود تا چیزی حدود ۳۰ گرم از این ادویه  به وجود ‏آید. 

خواص زعفران

این ادویه‌ی گرانبها علاوه بر جنبه‌­های اقتصادی، می‌­تواند گردشگران فراوانی را به تماشای زیبایی‌­های خود بخواند. زعفران یک محصول اقتصادی و دارای خواص دارویی و غذایی است که از گل های خشک گیاه C. sativus گرفته شده است که در طول تاریخ در بین گران ترین مواد جهان باقی مانده است.  مصرف زعفران گران‌ترین ادویه جهان در کنار دارو‌های ضدافسردگی به درمان افراد مبتلا به افسردگی کمک می‌کند. در مطالعات اخیر به اثر بالقوه ضد سرطان و افزایش دهنده حافظه اشاره شده است. نیاز به نگهداری در یخچال ندارد، زیرا سرمای یخچال از کیفیت آن می کاهد.

این ادویه­ ی افسانه ای، در جهان در کشورهای محدودی تولید می‌­شود. ایران، اسپانیا، یونان، مراکش و ایتالیا از آن جمله­‌اند؛ اما ایران عمده‌­ ترین تولید کننده و صادر کننده این محصول در جهان به شمار می­‌آید. از نظر آماری تولید زعفران ایران را می‌­توان تقریباً معادل تولید جهانی تلقی نمود. چون سهم سایر کشورها در مقایسه با تولید ایران بسیار ناچیز است.

در حال حاضر حدود ۹۵ % زعفران ایران در شهرستانهای تربت حیدریه، کاشمر، گناباد، فردوس، طبس، بیرجند، قاین، بشرویه، سرایان، بجستان، خلیل آباد، بردسکن، بجستان و مه ولات تولید می­ گردد. روش­‌های سنتی فعلی تولید زعفران اغلب قدیمی شده و میزان تولید جوابگوی هزینه‌­ها نیست؛ لذا بایستی با نواندیشی و به کارگیری روش‌­های نوین، میزان تولید در واحد سطح را افزایش داد و محصول اقتصادی و با کیفیت تولید نمود.

  • فرزانه فروزان
  • ۲۲ فروردین ۱۳۹۹
  • 185 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه